Skip to content

FAQS

What are the benefits of a Private Math Tutor?

Below are what I believe to be the main benefits of individual tutoring.

– A private tutor can assess an individual student’s strengths, gaps, and challenges.
– A private tutor can present material in an custom way to accommodate different learning styles while promoting deeper understanding
– A private tutor can assign specific exercises, scenarios, and practice to leverage the students interests and strengths while addressing gaps.

Tutoring with the student’s school instructor should be the first action step. Every public-school math instructor I have worked with or substituted for maintains regular tutorial times to help when a student is falling behind or needs a better understanding of material.

Beyond tutoring, there are many online resources available to help explain concepts and present alternative methods for finding solutions.  Although these don’t provide the focused diagnostics of a private tutor, online support and practice can be extremely useful. Please see the Resources page.

Why would my student need a Math Tutor outside of their school?

 Most instructors, schools, or districts have specific methodologies for mathematics problems. However, many math problems and concepts have multiple ways for visualizing, comprehending and solving. Internet videos can be confounding when three different methods for solving quadratics are given. I believe in supporting and understanding the methods required in the student’s particular classroom and also filling gaps in knowledge, skill while creating a deeper understanding using other equally valid methods for approaching content.

When and where are tutorials?

Tutorials are scheduled during weekday evenings, and Saturday mornings and take place in the Flower Mound Library at 3030 Broadmoor Ln. Flower Mound, TX 75022.

What is necessary beforehand, what will we work on?

I will contact via email regarding the student’s current grade level, topics covered so far this year and current topics of struggle.

I recommend that students bring all their math materials to the sessions, iPad, Canvas access, journals/notebooks, past quizzes/tests, worksheets, homework, etc.  Also, I suggest attempting the recent and current homework so time can be spent working on areas of confusion and reviewing as needed.

How much do tutorials cost?

Tutorials are one-on-one hourly sessions at $50 per hour.